Мовна стійкість як ключова риса національномовної особистості - § 1. Поняття мовної стійкості. Джерела, що живлять мовну стійкість

Реклама:

Прочитайте уривок з інтерв’ю українсько-канадсько-швейцарського економіста, громадського діяча-патріота, мецената Богдана Гаврилишина.

- На чому ґрунтується Ваш оптимізм з приводу того, що Україна може стати прикладом для наслідування усьому світу?

- В Україні є якість людського капіталу. Про це я можу судити по тих молодих людях, із якими спілкуюся.

Я українець. Хоча більшість свого життя прожив поза Україною, вона завжди була в моєму серці. Я був на всіх континентах, але завжди залишався українцем. Це завжди допомагало мені: люди, які асимілюються, видаються звичайними, слабкими, а коли хтось твердо стоїть на своєму національному ґрунті, це привертає увагу, викликає повагу людей.

Якщо я що-небудь робив у тих країнах, то робив не як Богдан Гаврилишин, а робив як українець. Тому в 1991 році я приїхав сюди, щоб жити й працювати для України (З інтернет-газети).

Письмово прокоментуйте слова Б. Гаврилишина: «Кожен громадянин, громадянка, які знають українську мову, особливо молоде покоління, повинні починати розмову будь-де, будь із ким, байдуже про що українською. Тоді їхні співрозмовники будуть відповідати українською і, як показує мій досвід, робитимуть це радо навіть із усмішкою. Таким чином спілкування українською мовою стане для всіх звичним і легітимним».

Майже століття нам, українцям, втлумачували в голову, що ми люди другого сорту і мова наша на другому плані (мужицька). Більшість майже із цим змирилась. Але…. Спілкування українською мовою стане (воно вже стало) для всіх звичним і легітимним, тому що існує мовна стійкість - це збереження вірності своїй мові, спрямованість на послідовне, непохитне користування цією мовою в щоденному спілкуванні. А завдяки чотирьом джерелам, що живлять мовну стійкість: національна традиція, національна свідомість та національна солідарність, національна культура, національний мир - існує український народ, а значить і мова. Починаймо розмову будь-де, будь із ким, байдуже про що українською і співрозмовники відповідають українською і роблять це радо навіть із усмішкою. Ми не соромимося буду нацією України!

До слів асимілюватися, легітимний доберіть українські відповідники.

  • Асимілюватися - уподібнюватися;
  • Легітимний - законний.
Повідомити про помилку
Реклама: