Розділ I. Українські землі у складі Речі Посполитої (XVI — перша половина XVII ст.) - §1. Українські землі в першій половині XVI ст. Люблінська унія 1569 р.

Реклама:

3. У чому полягали передумови об’єднання Польщі та Литви і його бачення польською, литовською та українською сторонами?


Якими були передумови їхнього об’єднання? У цей час Велике князівство Литовське дуже послабилося. Зазнавши поразки у війнах із Московією наприкінці XV — у першій половині XVI ст., воно втратило досить значні території. Із 1561 р. Литва брала участь у Лівонській війні проти Московської держави. Унаслідок поразок Велике князівство Литовське опинилося у глибокій кризі та прагнуло отримати воєнну допомогу від Польщі. Натомість остання сподівалася скористатися ослабленням Литви, щоб реалізувати плани щодо збільшення території своєї держави.

Ідея об’єднання Литви та Польщі мала прихильників в обох державах, проте відрізнялася за змістом. Литовські магнати, що мали панівне становище, погоджувалися на об’єднання «двох рівних» держав за умови існування окремого сейму й збереження свого привілейованого становища. Польські магнати, дрібна й середня шляхта загалом підтримували ідею об’єднання. Вони вбачали в цьому можливість отримати нові землі й залежних селян.

Литовсько-руська шляхта здебільшого схвально ставилася до об’єднання Литви та Польщі, сподіваючись, що завдяки цьому влада зміцніє та зможе захистити південні кордони від нападів кримських татар.

Повідомити про помилку
Реклама:
-->