Розділ I. Українські землі у складі Речі Посполитої (XVI — перша половина XVII ст.) - §6. Церковне життя в першій половині XVII ст.

Реклама:

3. Як було відновлено православну церковну ієрархію?


На початку 20-х рр. XVII ст. важливу роль у захисті православної церкви на українських землях відіграли козаки. Гетьман реєстрового козацтва Петро Конашевич Сагайдачний разом з усім Військом Запорозьким вступив до Київського братства. Він підтримав ідею, що виникла у православних колах, про відновлення православної ієрархії без згоди влади Речі Посполитої. Для цього вирішили скористатися приїздом до Києва Єрусалимського патріарха Феофана III. Його охорону забезпечував гетьман П. Конашевич-Сагайдачний.

На прохання православних міщан, козаків і шляхти в 1620 р. Феофан III висвятив Київським митрополитом Йова Борецького, а також Луцького, Берестейсько-Володимирського, Холмського, Перемишльського, Полоцького й Турово-Пінського єпископів. Таким чином, православну ієрархію було відновлено. Влада Речі Посполитої відмовилася визнати висвячених за підтримки козацтва православних ієрархів, вбачаючи в цьому порушення королівського «права патронату».

Розпочалася тривала боротьба, у якій важлива роль належала козацтву, що на той час становило досить впливову силу. Лише в 1632 р. польський король Владислав IV Ваза погодився офіційно визнати ієрархів православної церкви.

Повідомити про помилку
Реклама:
-->