ТЕМА 2. ХІМІЧНИЙ ЗВ’ЯЗОК І БУДОВА РЕЧОВИНИ - § 6. Ковалентний зв’язок

Реклама:

Вправа 86. Схарактеризуйте спільні та відмінні риси рекомбінаційного та донорно-акцепторного механізмів утворення ковалентного зв’язку. Поясніть донорно-акцепторний механізм утворення ковалентного зв’язку на прикладі йона амонію.

У молекулі амоніаку NH3 атом Нітрогену має чотири електронні пари, з них, три р-електрони є спільними з трьома s-електронами атомів Гідрогену,  а четверта пара 2s-електронів неподілена. При контакті молекули амоніаку NH3 з йоном Н+ пара 2s-електронів атома Нітрогену (донор електронної пари) переходить у порожню 1s-орбіталь йона Гідрогену (акцептор електронної пари) і стає спільною для обох частинок, утворюється ще один ковалентний зв'язок за донорно-акцепторним механізмом. Позитивний заряд тепер належить усьому йону амонію, а всі утворені атомом Нітрогену чотири зв’язки однакові й не відрізняються один від одного.

Спільні риси: утворення ковалентного зв'язку через формування спільних електронних пар

Відмінні риси: спільні електронні пари ковалентного зв'язку у обмінному механізмі з’являються за рахунок об’єднання неспарених електронів обох атомів, а у донорно-акцепторному —  зміщенням неподіленої електронної пари одного атома у вільну орбіталь іншого.

Повідомити про помилку
Реклама: