Морфологічна норма - § 2. Прикметник. Відмінкові закінчення прикметників

Реклама:

Вправа 10

Прочитайте, укажіть присвійні прикметники, визначте в кожному суфікс. До якої групи такі прикметники належать? З’ясуйте відмінок і число кожного з присвійних прикметників, визначте закінчення.

Примітка: суфікси виділяємо синім шрифтом, закінчення - червоним.

  1. Пташеня розпросторює крила під материним (тв.,гр., Ор.в., одн.) крилом.
  2. Слухняному синові батьків (нульове) (тв.гр., Н.в., одн.) наказ - найлегша ноша (Нар. творч.).
  3. Мати зраділа, почувши доччину (тв.гр., З.в, одн.) пісню (І. Нечуй-Левицький).
  4. У Богданових (тв.р., М.в. множ.) грудях тривожно й радісно забриніла жага доброго слова (М. Стельмах).
  5. Ольжина (тв. гр., Н.в., одн.) краса змила смуток із серця (За І. Нечуєм-Левицьким).
  6. Всі якось нібито малими стали, почувши тепле дідусеве (тв.гр., З.в., одн.) слово (В. Грінчак).

У виділених словах визначте орфограми, написання обґрунтуйте правилами.
Доччин , Ольжина 

Кінцеві приголосні основи іменників [г], [к], [х] за творення присвійних прикметників чергуються з [ж], [ч], [ш]: Ольга - Ольжин, дочка - доччин, качка - каччин, муха - мушин.

Доберіть і запишіть фразеологізми, що містять прикметники і мають таке тлумачення:

останній витвір митця - «лебедина пісня»
Вислів відомий ще з античних часів. Він оснований на народному повір'ї, начебто лебідь співає тільки раз у житті - перед смертю. Його голос нагадує приємне звучання срібного дзвоника, а останній подих дуже мелодійний.
Найчастіше вислів "лебедина пісня" вживають, коли йдеться про останній твір митця.

звична запущенiсть, безлад - Авгiєвi стайні
(Одного разу цар Еврисфей доручив Гераклові очистити від гною скотний двір царя Авгія. Батько Авгія бог сонця Геліос дав своєму синові величезні стада: триста білоногих биків, двісті червоних биків і дванадцять биків білих як сніг. А ще один бик мов сонце осявав красою все навколо. Скотного двору Авгія ніхто ніколи не прибирав, а цар загадав Гераклові очистити його від гною за один день. Геракл погодився, і Авгій пообіцяв віддати йому за роботу десяту частину своїх стад: цар не вірив, що за один день можна зробити так багато. А Геракл розламав стіни, які оточували двір, і спрямував у нього течію двох річок - Алфею і Пенею. Хвилі цих рік ринули з протилежних боків у двір і вмить очистили його від багаторічного бруду. Тоді Геракл заклав розломи в стінах і прийшов до Авгія по обіцяну винагороду. Але скупий Авгій нічого не дав героєві: він знав, що слуга царя Еврисфея не посміє його й пальцем торкнути. Це був сьомий подвиг Геракла.  У пізніші часи подробиці легенди забули, і пішов гуляти по світу крилатий вислів «авгієві стайні». У переносному значенні вираз стали вживати ще античні письменники (Сенека, Лукіан та ін.), характеризуючи безладдя, запущені справи.)

кінцева межа, край; крайність. Геркулесові стовпи (Виконуючи один зі своїх подвигів, Геракл дійшов до протоки, що відокремлювала Європу від Африки, і встановив на її північному та південному берегах дві кам’яні стели (Дві скелі з обох боків Гібралтарської протоки). Вони одержали назву «Геркулесових стовпів» і позначали межу відомого грекам світу.)

Повідомити про помилку
Реклама: