Розділ 2. Русь-Україна наприкінці X - у першій половині XI ст. - § 5. Київська держава за Володимира Великого

Реклама:

4. Дайте відповіді на запитання.

Чому Володимир Святославович запровадив християнство як державну релігію?

Необхідність:

• об'єднати розрізнені племена

• зміцнити князівську владу на усій території держави

• підняти авторитет Русі серед країн християнського світу

• розширити економічні, дипломатичні й культурні зв'язки з європейськими країнами

Як літописець розповідає про хрещення Володимира та впровадження християнства на Русі?

«Повелів Володимир поскидати кумирів - тих порубати, а інших вогню оддати. Перуна ж повелів він прив'язати коневі до хвоста і волочити з Гори по Боричевому узвозу на ручай, і дванадцятьох мужів приставив бити його палицями... І, приволікши його, вкинули в Дніпро... Потім же Володимир послав посланців своїх по всьому городу, говорячи: "Якщо не з'явиться хто завтра на ріці - багатий, чи убогий, чи старець, чи раб, - то мені той противником буде". І, це почувши, люди йшли, радуючись, і говорили: "Якби се не добре було, князь і бояри усього б не прийняли". А на завтра вийшов Володимир зі священниками цесарициними і корсунськими на Дніпро. І зійшлося людей без ліку, і влізли вони у воду, і стояли - ті до шиї, а другі - до грудей. Діти ж не відходили од берега, а інші немовлят держали. Дорослі ж бродили у воді, а священники, стоячи, молитви творили...».

Чому літописне оповідання про вибір віри визначають як легенду, витворену літописцем?

Яких заходів, крім впровадження християнства, вжив Володимир для розбудови Київської держави?

Володимир почав карбувати перші руські монети.

Князь також уклав договори про «мир та любов» із Чехією, Угорщиною та Польщею, обмінявся посольствами з Німеччиною, установив відносини з Римом.Саме Володимир започаткував «шлюбну дипломатію»- руських князів, одружуючи дітей із представниками королівських династій Європи.

За князювання Володимира Великого завершилося формування території Русі-України: визначилися й закріпилися її державні кордони, які здебільшого збігалися з етнічними межами розселення східних слов'ян.

На початку правління князь здійснив адміністративну, військову і оборонну реформи, що сприяли посиленню держави перед зовнішньою загрозою і утвердили владу Рюриковичів у всіх регіонах Русі.

Після хрещення князь запровадив освітню, грошову реформи, розбудував столицю («місто Володимира»). Сприяв розвитку культури і мистецтва в Київській державі.

Як ці заходи пов'язані із запровадженням християнства?

Для зміцнення великокнязівської влади Володимир запровадив християнство як державну релігію в Русі. Це сприяло встановленню рівноправних відносин із християнськими країнами й зародженню «шлюбної дипломатії».

Про що свідчить факт, що саме за князя Володимира на Русі почали карбувати власну монету?

Археологи знайшли Володимирові монети зі срібла (срібляники) та золота (златники). На монетах з одного боку зображено Христа, а з другого - самого князя, який сидить на троні, тримаючи царські відзнаки. Зображення супроводжують написи: «Володимир на столі» або «Володимир на столі, а се його срібло». На деяких монетах як герб Володимира викарбовано тризуб - родовий знак Рюриковичів.

Якою була зовнішня політика Володимира?

Одружившись із візантійською принцесою Анною, Володимир активізував відносини з Константинополем. Князь також уклав договори про «мир та любов» із Чехією, Угорщиною та Польщею, обмінявся посольствами з Німеччиною, установив відносини з Римом. Саме Володимир започаткував «шлюбну дипломатію» - руських князів, одружуючи дітей із представниками королівських династій Європи.

У чому полягає значення запровадження християнства як державної релігії?

Для зміцнення великокнязівської влади Володимир запровадив християнство як державну релігію в Русі. Це сприяло встановленню рівноправних відносин із християнськими країнами й зародженню «шлюбної дипломатії».

Повідомити про помилку
Реклама:
-->