Розділ 4. Королівство Руське (Галицько-Волинська держава) - § 14. Галицько-Волинська держава від створення до монгольської навали

Реклама:

4. Дайте відповіді на запитання.

♦ Яких заходів уживав Роман Мстиславович, розбудовуючи князівство?

Від 1199 р. розпочалася нова сторінка не лише в житті волинського князя Романа Мстиславовича, а й в усій історії українських земель. Саме цим роком датують утворення Галицько-Волинської держави. Столицею об’єднаного князівства Роман обрав Галич. Князь вважав найважливішим завданням подолання опору галицького боярства. Планував також Роман Мстиславович об’єднати під своєю рукою й решту українських земель. 1202 р. він примусив київського князя Рюрика Ростиславовича зректися київського столу.

Проте резиденцію до колишньої столиці Русі Роман не переніс, а посадив у Києві свого намісника. Уже як володар Київської землі галицько-волинський князь організовував походи для захисту Переяславщини й Київщини від половців.

♦ Як змінилася внутрішньополітична ситуація в Галицько-Волинському князівстві одразу після смерті Романа Мстиславовича?

Смерть Романа Мстиславовича ускладнила внутрішнє становище Галицько-Волинського князівства. «...Велика смута сталася в землі Руській», - свідчив літописець. Бояри швидко спекалися Романової дружини Анни й малих синів, чотирирічного Данила та дворічного Василька. На галицький стіл запросили онуків Ярослава Осмомисла, синів його дочки Ярославни та новгород-сіверського князя Ігоря Святославовича.

По смерті великого князя Романа в Галицько-Волинській державі розгорілася боротьба за владу, учасниками якої стали угорці, поляки, галицькі бояри й руські князі. Відтак, Галицько-Волинська держава розпалася на два окремі князівства. Сини Романа Мстиславовича, втративши Галичину, оселилися на Волині, а згодом мусили переховуватись у Польщі.

♦ Якими були дії Данила Романовича для возз'єднання Галицько-Волинського князівства?

На початку 20-х років XIII ст. Данило Романович за підтримки литовських і польських князів здобув Волинь, проте утвердитись у Галичині зумів тільки 1238 р.

Союзником Данила були, крім брата Василька, волинські бояри та найвпливовіші міщани. Зумів порозумітися молодий князь і з новгородським правителем Мстиславом Удатним, якого запросили на князювання повсталі проти угорського поневолення галичани. Данило підтримував Мстислава військами в походах проти угорців. Союзницькі взаємини скріпив шлюб Данила з Мстиславовою дочкою. Але незадовго до смерті Мстислав, не почуваючись особливо впевнено в Галичі, віддав місто угорцям. Тож розрахунки Данила Романовича без клопоту повернути Галичину не справдилися.

♦ Як князь Данило Романович торував собі шлях до галицького столу?

За підтримки литовських і польських князів

Повідомити про помилку
Реклама:
-->