Шановні учні та учениці!
Цього навчального року ви вивчатимете історію раннього нового часу. Уже сама назва вказує на змінність, суперечливість і крихкість багатьох явищ, про які йтиметься в підручнику. Водночас зустрінемо й багато такого, що не тільки витримало випробування часом, а й великою мірою визначає життя сьогодні та, як можна припустити, буде актуальним і надалі. На теренах України ранній новий час тривав майже три століття (XVI–XVIII), а його центральним явищем стало козацтво. Українська козацька держава – Військо Запорозьке, яка виникла у вирі Національно-визвольної війни (революції) середини XVII ст., належить до феноменів світової історії. Безперечно, історія України творилася не в замкнутому просторі. Тоді вона розгорталася передусім у взаємодії з історіями сусідніх народів і держав – польсько-литовської Речі Посполитої на заході, Турецької (Османської) імперії та Кримського ханства на півдні, Московського царства, а пізніше Російської імперії на північному сході. А найбільш значущі події на теренах України знаходили відгук у просторі всієї Європи.
Готуючи підручник, автори прагнули якнайкраще відтворити атмосферу історичного часу, наголосити на загальноєвропейських вимірах української історії, занурити вас у світ людей минулого і водночас не втратити з поля зору сьогодення. Цьому підпорядковано основний текст підручника (з наголосом на визначених змістових лініях), рубрики ОСОБА В ІСТОРІЇ, УКРАЇНА І СВІТ, ПРАЦЮЙМО ТВОРЧО, а також візуальний матеріал, якому надано роль не так ілюстрацій, як додаткового джерела інформації. Рубрика ІСТОРІЯ НА ЩОДЕНЬ указує на відлуння минулого в сучасній Україні. Поряд з пізнавальною мандрівкою, до якої заохочує книжка, підручник пропонує вправи, які допоможуть набути таких необхідних у сьогоденні якостей, як уміння дискутувати, висловлювати власну думку (рубрика ОБГОВОРІМО), орієнтуватися в часі й просторі, шукати інформацію, мислити логічно, шанувати загальнолюдські цінності. Такі завдання є в кожному параграфі, а особливо – у практичних заняттях і узагальненнях до розділів. Вони заохочують до групової роботи з обговоренням у гурті, учать набувати нові знання.
Працюючи з підручником, ви навчитеся не тільки знати, а й розуміти історію, здобудете вміння ставити до минулого такі запитання, відповіді на які є важливими для сьогодення і найближчого майбутнього.
Зичимо успіхів!