Розділ 1. Текст - § 7. Спостереження за роллю абзаців у тексті

Умова:

Прочитай легенду. Подумай, чому так названо цей текст.
Сміла
Було це в сиву давнину.
Чорною хмарою татари набігали на землі придніпровські. Одного разу зібрав хоробрий князь своє військо і вирушив у похід. Спинився табором у густому лісі над річкою Тясмин. Почав думати-гадати, як би зайти до татарина з тилу, через болота непрохідні.
Раптом з'явилася у таборі дівчина та й каже:
- Знаю я стежину потаємну. Можу провести твою дружину.
Князеве військо зайшло з тилу. Почався бій, багато татар порубали в січі кривавій, та тільки дівчини не вберегли...
Влучив у неї ординець стрілою ворожою. Поховали воїни незнайомку в лісі над Тясмином. Імені її не знали, а за сміливість назвали Смілою.
Пізніше на цьому місці виросло місто і стало називатися в пам'ять про хоробру дівчину - Смілою (Із книги «Козацькі легенди»).
Досліди, для чого потрібно ділити текст на абзаци.
Про що йдеться в першому абзаці тексту? Чи можна його назвати зачином? Зі скількох речень він складається?
Зі скількох речень складається основна частина тексту? А зі скількох абзаців? Розкажи, про що повідомляється у кожному абзаці. Подумай, чому в основній частині автор виділив саме стільки абзаців.
Зачитай останній абзац. Як ти назвеш цю частину тексту?
Яка частина тексту найбільша? Чому?

Розв'язання:

Абзац - 2 склади, 5 звуків, 5 букв [а б з а ц].
Великий за змістом текст ділять на частини - абзаци. Абзац містить одне або кілька речень, об’єднаних спільною думкою. Під час читання роблять паузу, а на письмі абзаци починають із нового рядка.
В першому абзаці тексту повідомляють нам, що подія сталася в давнину. Воно складається з одного речення. Його можна назвати зачином. Основна частина тексту складається з 10 речень, 4 абзаців ( в 1 бзаці говориться про те, як князь вирушив з військом в похід, в 2 абзаці - про дівчину, яка з’явилася в таборі,в 3 - про бій з татарами, в 4 - смерть дівчини). Кожна нова думка записана з нового абзацу. Останній абзац - кінцівка.

Повідомити про помилку