СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ - § 13. Розвиток мовлення. Письмовий твір-оповідання на основі почутого (з обрамленням)

Реклама:

Вправа 2. Прочитайте оповідання та виконайте завдання.

Кішка повернулася на світанку У приблудної кішки на колгоспній фермі народилися кошенята. Якось один чолов’яга, побачивши їх, крикнув: «Виб’ю до ноги!» Цієї ж ночі кішка-мама перенесла діток на горище. Згодом одне з маленьких оселилося в нашому домі... На диво жвавою виявилася Мурка. Коли на всій вулиці не залишилося, здається, жодної миші, узялася до пацюків. Але цим, на жаль, не обмежилася. Наступним об’єктом полювання стали... сусідські голуби — породисті, дорогі. Один за одним зникали символи миру — хто б таке стерпів? Тому було проголошено вирок — вивезти шкідничку. Виконати його зголосився скривджений сусід. Раннього весняного ранку кішка була посаджена в сумку, і через мить на подвір’ї залишилася лише синя хмаринка від двигуна мотоцикла. А замок-«блискавка» сусідської сумки був розстібнутий аж ген за Тернополем. Минуло пів року. Перший несміливий сніжок притрусив примерзлу землю. Якось серед ночі почувся плач — пронизливий, сповнений страждання та туги. Тривога охопила домашніх. Батько, ухопивши ліхтарика, вилетів на вулицю. Нікого не було. Але жалібний стогін, який долітав із-під сараю, не вщухав. Нахилився, присвітив. Зіщулившись від холоду, замучена, худа, нещасна, плакала від щастя наша Мурка. З її очей текли сльози. Вона ридала, бо, здолавши сорокакілометрову відстань, витерпівши й голод, і холод, повернулася в найдорожче місце на землі — додому. У це важко було повірити. Як і неможливо було стримати сльози. Як змогло маленьке беззахисне створіння знайти домівку? Неймовірно. Але хіба ми, люди, пройшовши сто доріг, завершивши тисячу справ, не прагнемо до отчого порога, до калини, що росте на розі хати? «Хай ловить, що хоче, карати кицю більше не будемо», — рішення про реабілітацію тваринки родина прийняла одноголосно. ...Я знову й знову милуюся двома маленькими грайликами. І знаю напевне: історія не повториться, кошенята потраплять до хороших людей (За І. Ковалем).

А. Визначте стиль мовлення, тему й головну думку оповідання.

Б. Визначте зав’язку, кульмінацію і розв’язку твору.

В. Придумайте до тексту обрамлення та запишіть його.


Власне, це не моя ідея, я тільки підтримав її. Річ у тім, що мій тато дуже любить читати журнал «Юний натураліст», а коли я навчився читати, то він і мене приохотив до цього читання. За багато років тато окремо збирав цікаві історії про тварин. А деякі сам записував. Ця історія поповнила бібліотечку цікавих пригод про тварин.
Ще раз перечитав історію з кицькою. Ця оповідь буде особливою, тому що написана за справжніми фактами від очевидця події.
 

Повідомити про помилку
Реклама: