Підручник Географія 8 клас В.Ю. Пестушко, Г.Ш. Уварова, А.І. Довгань 2021 

Назад до підручників 8 клас Географія
Підручник Географія 8 клас В.Ю. Пестушко, Г.Ш. Уварова, А.І. Довгань 2021
  • Автори:
  • Рік видання: 2021
  • Видавництво: Генеза, Київ
  • ISBN: n/a
  • Кількість сторінок: 254

Шановні юнаки та дівчата!

Вітаємо вас! Минув ще один навчальний рік, а за ним - і швидкоплинне літо. І ось настав час зробити черговий крок у дивовижний світ географії. Ви не новачки в цьому світі. Адже позаду залишилися курси «Загальна географія» та «Материки та океани». Спочатку наша Земля постала перед вами, наче одягнена в різноманітне вбрання - окремі природні оболонки. Ви дізналися про непросте й цікаве «життя» кожної з оболонок, про те, наскільки складними є взаємозв'язки між ними. Поміркуйте знову про роль людини в цих зв'язках і згадайте про бажані й неочікувані зміни природи, якими вона завдячує нам, людям.

Доповнити й поглибити ваші географічні знання, озброїти вас новими фактами допоміг курс географії «Материки та океани». Під час опанування його в багатьох з вас, напевно, неодноразово викликали подив і захоплення різноманітні екзотичні куточки планети. На їхньому тлі природа, що нас оточує, багатьом здається звичайною. Адже все таке знайоме! Принаймні так здається. Тим часом природа рідної країни - це також окремий цілий світ! І надзвичайно цікавий і захопливий. Треба лише вміти не тільки дивитися, а й бачити. У цьому вам і допоможе черговий курс географії «Україна у світі: природа, населення», який починаєте вивчати.

На початку у вас буде нагода повторити та закріпити деякі раніше набуті знання - про географічні методи дослідження й джерела географічних знань, географічні карти тощо. Про це йдеться у вступі й у першому розділі підручника. Водночас ви ознайомитеся з дослідженнями видатних вітчизняних дослідників-географів, завдяки яким, зокрема, з'явився й цей підручник.

У другому розділі підручника йдеться про географічний простір України. Із цього розділу ви дізнаєтеся про політичну карту світу, форми правління й адміністративно-територіальний устрій держав світу й України, а до того ж навчитеся порівнювати географічне положення України з іншими країнами світу.

Третій розділ підручника присвячений загальній характеристиці природних умов і природних ресурсів України. Тут відомі оболонки постануть перед вами в новій якості - через призму території нашої держави. І ви дізнаєтеся, наскільки вона різноманітна й цікава з погляду географа. Деякі з природних комплексів України унікальні й потребують нашої охорони, про що й ідеться в заключній темі цього розділу.

Отже, фізична географія України - ціла скарбниця знань, що тісно пов'язані з попередніми курсами географії, а також природознавством та історією нашої держави. Вона посилається на біологічні, екологічні та фізичні закономірності тощо.

Проте природа й України, і планети Земля - не лише об'єкт нашого милування й захоплення, а ще й середовище життєдіяльності тих, хто її населяє. Саме населенню України та світу присвячений четвертий розділ підручника. Опанувавши його, ви дізнаєтеся про чисельність населення світу та України, умітимете характеризувати населення світу й України та її областей, розумітимете суть демографічних процесів і зможете пояснювати демографічну ситуацію, що склалася в різних регіонах світу та України. А ліпше вивчити свій регіон, зокрема його природу й населення, вам допоможе п'ятий розділ підручника.

Для полегшення опанування знаннями з фізичної географії України, так само як і в попередніх наших підручниках з географії, вам пропонуються різноманітні рубрики: «Історія географії», «Наукові дискусії», «Національне надбання». Їхнє призначення - підкреслити, узагальнити та спонукати вас до роздумів, а можливо, і до висунення власних пропозицій з актуальних географічних проблем.

Практичні завдання, що запропоновані в рубриці «Географічний інтерактив», допоможуть вам набути необхідних практичних навичок, «Практичні роботи» - закріпити їх. А перевірити, наскільки це зам вдалося, допоможуть рубрики «Головне» і «Перевіримо свої знання та вміння».

У підручнику вам запропоновано й теми досліджень. Ключова роль досліджень пов'язана з тим, що саме географія чи не єдина з фундаментальних наук забезпечує комплексний підхід у вивченні території. Дослідження носять творчий характер, тому їхні результати слід оформлювати як есе, географічні твори, складання прогнозів, узагальнювальних таблиць, портфоліо, презентацій тощо. Звертайте на ці дослідження особливу увагу, проявляючи свої дослідницькі здібності. Проводити дослідження можна разом з друзями-однокласниками. Так у вас розвиватиметься дуже важлива життєва компетентність - здатність працювати в команді. А взагалі, вивчення географії України сприятиме подальшому формуванню у вас й інших компетентностей сучасної людини - картографічної, інформаційної, екологічної, підприємницької.

Зауважимо, географія України - це не лише одна з навчальних дисциплін, яка розширює ваш світогляд. Вона має і суто практичне значення, оскільки озброює кожного українця знаннями, завдяки яким ми навчаємося не тільки милуватися природними краєвидами, а й цінувати їх. Завдяки яким ми не лише ознайомлюємося з природними багатствами, а й усвідомлюємо потребу в бережливому ставленні до них. Адже природа рідної країни - це середовище нашого з вами життя, яке передали нам у спадок наші пращури. І ми мусимо його зберігати й поліпшувати, щоб так само передати його в належному стані нашим нащадкам.

Ось чому те, що вивчає і чого навчає географія України, необхідне представникам найрізноманітніших професій - економістам і юристам, торговим представникам і водіям, агрономам і військовим, менеджерам і землевпорядникам та ін. Не випадково інформації про природу рідної країни так багато надають уваги газети, радіо й телебачення, Її обговорюють парламентарії, урядовці та найвища посадова особа держави - президент.

Отже, усе необхідне для чергової географічної подорожі приготоване. Вирушаймо в дорогу! Й успіхів вам!