Микола Вороний

Реклама:

5. Як ви розумієте поняття «форма» і «зміст» художнього твору? Що є важливішим для символістів — форма чи зміст?

На мою думку, поняття «форми» і «змісту» художнього твору надзвичайно складне. Хоча, коли людина сприймає художній твір, проблеми змісту і форми для неї не існує. Мистецький твір постає перед нею як щось цілісне, як єдність змісту та форми. Але у кожному творі є свій зміст і своя форма. Наприклад, Іван Франко у своїй поезії «Сонети – се раби…» пише: «Сонети – се раби. У форми пута // Свобідна думка в них тремтить закута, // Примірена, як міряють рекрута, // І в уніформ так, як рекрут, упхнута.». Тобто такий ліричний вірш як сонет має чітку віршову форму, дотримання якої є обов’язковою для автора.

Зміст художнього твору — це перш за все явища дійсності, які відображаються у художньому творі, але він не зводиться лише до механічного копіювання предметів і явищ, які стали для нього основою. Хоча і поняття «явища дійсності» не менш складне. Варто згадати драму-феєрію «Лісова пісня» Лесі Українки.

Справа у тому, що перед тим, як втілитися у майстерний твір, явища дійсності мають відобразитись у свідомості художника, бути ним усвідомлені. Саме тому у змісті виявляється особистість автора, його смаки та погляди, його пристрасті та переконання.

Символісти вважали, що форма художнього твору важливіша за його зміст. Мені здається, вони дотримувалися принципу: ««Ніяка туга краси перемагати не повинна».

Досить глянути на специфічне розміщення рядків у строфах поезії «Блакитна Панна» М. Вороного, щоб зрозуміти, що для поета надзвичайно важливою є форма твору: таке розміщення рядків поезії створює особливий ритм.

І все ж, я думаю, що зміст — це головний елемент художнього твору, який виникає у процесі творчості митця під впливом дослідження життя і потім втілюється у відповідній формі.

Повідомити про помилку
Реклама: