РОЗДІЛ 1. Пізнаємо кількісні закони хімії - §5. Установлення хімічних формул сполук
| Назад до впр. 37 | впр. 38 | Вперед до впр. 39 |
38. Мінерал халькопірит містить Купрум (масова частка 34,8%), Ферум (масова частка 30,4%) та Сульфур. Визначте хімічну формулу халькопіриту, якщо його відносна формульна маса дорівнює 184.
Аналізуємо умову:
Дано 𝑤(Cu) = 34,8, 𝑤(Fe) = 30,4, 𝑀𝑟 = 184.
Умовна формула: 𝐶𝑢𝑥𝐹𝑒𝑦𝑆𝑛.
Визначаємо математичну модель:
Оскільки відносна формульна маса відома, для визначення індексів використовуємо формулу
𝑁(елемента) = 𝑀𝑟(речовини) • 𝑤(елемента)/𝐴𝑟(елемента).
Обчислюємо кількість атомів:
Спочатку знаходимо масову частку Сульфуру:
𝑤(S) = 1 − 0,348 − 0,304 = 0,348.
Тепер обчислюємо індекси:
𝑁(Cu) = 184 • 0,34864 ≈ 1
𝑁(Fe) =184 • 0,30456 ≈ 1
𝑁(S) =184 • 0,34832 ≈ 2
Аналізуємо результат: У формулі один атом Купруму, один атом Феруму та два атоми Сульфуру.
Формулюємо відповідь: Хімічна формула халькопіриту — 𝐶𝑢𝐹𝑒𝑆2.