РОЗДІЛ 1. Пізнаємо кількісні закони хімії - §5. Установлення хімічних формул сполук
| Назад до впр. 39 | впр. 40 |
40. Відомий протиалергійний засіб містить активну речовину, що складається з Кальцію та Хлору. Відносна формульна маса сполуки дорівнює 111, а масова частка Хлору в ній становить 64%. Визначте формулу речовини та складіть її систематичну назву.
Аналізуємо умову:
Дано 𝑤(Cl) = 64, 𝑀𝑟 = 111.
Умовна формула: 𝐶𝑎𝑥𝐶𝑙𝑦.
Визначаємо математичну модель:
Оскільки відносна формульна маса відома, для визначення індексів використовуємо формулу
𝑁(елемента) = 𝑀𝑟(речовини) • 𝑤(елемента)/𝐴𝑟(елемента).
Обчислюємо кількість атомів:
Масова частка Кальцію: 𝑤(Ca) = 1 − 0,64 = 0,36.
Обчислюємо індекси: 𝑁(Ca) = 111 • 0,3640 ≈ 1;
𝑁(Cl) = 111 • 0,6435,5 ≈ 2.
Аналізуємо результат:
У формулі один атом Кальцію та два атоми Хлору.
Формулюємо відповідь: Хімічна формула речовини — 𝐶𝑎𝐶𝑙2. Систематична назва — кальцій хлорид.