1. МОМЕНТ СИЛИ. МЕХАНІЧНА РОБОТА - § 3. Рухомий і нерухомий блоки
Реклама:
| Назад до КЗ | № 1 | Вперед до 2 |
ВПРАВА № 3. 1. Розгляньте рис. 1. Який блок зображений на рисунку? На скільки підніметься вантаж, якщо вільний кінець мотузки витягти вгору на 10 см? З якою силою F тягнуть мотузку, якщо вага вантажу 60 Н?

Дано:
- 𝑃 = 60 Н (вага вантажу)
- Δ𝑙 = 10 см = 0,10 м (переміщення вільного кінця мотузки)
Знайти:
- Δℎ = ? (підняття вантажу)
- 𝐹 = ? (сила тяжіння мотузки)
Розв’язання:
Система з одним рухомим блоком, що дає дворазовий виграш у силі.
У рухомому блоці вантаж утримують дві гілки мотузки з однаковим натягом 𝑇. За умови рівноваги:
2𝑇 = 𝑃
Сила натягу дорівнює прикладеній силі: 𝐹 = 𝑇
𝐹 = 𝑃2 = 60/2 = 30 Н
При рухомому блоці для підняття вантажу на висоту Δℎ необхідно витягти мотузку на довжину 2Δℎ:
2Δℎ = Δ𝑙
Δℎ = Δ𝑙/2 = 0,10/2 = 0,05 м = 5 см
Відповідь: Система з одним рухомим блоком. Вантаж підніметься на 5 см. Силу тяжіння мотузки становить 30 Н.
Реклама: