1. МОМЕНТ СИЛИ. МЕХАНІЧНА РОБОТА - § 3. Рухомий і нерухомий блоки
| Назад до 3 | № 4 | Вперед до 5 |
ВПРАВА № 3. 4. З якою швидкістю рухається вантаж (рис. 3), якщо блок піднімається зі швидкістю 0,3 м/с? Яка маса вантажу, якщо сила, прикладена до блока, дорівнює 100 Н?

Дано:
- 𝑣блок = 0,3 м/с
- 𝐹блок = 100 Н
- 𝑔 ≈ 10 Н/кг
Знайти:
- 𝑣вант – ?
- 𝑚вант – ?
Розв’язання:
На рис. 3 зображено рухомий блок, який використовують для отримання виграшу у швидкості. Це супроводжується програшем у силі у 2 рази.
Швидкість вантажу буде вдвічі більшою за швидкість підйому блока:
𝑣вант = 2 • 𝑣блок
𝑣вант = 2 • 0,3 м/с = 0,6 м/с
Система дає програш у силі у 2 рази. Вага вантажу 𝑃вант дорівнює силі натягу мотузки 𝑇, яка становить половину від сили 𝐹блок, прикладеної до осі блока:
𝑃вант = 𝐹блок/2
𝑃вант = 100 Н/2 = 50 Н
Знайдемо масу вантажу:
𝑚вант = 𝑃вант/𝑔
𝑚вант = 50 Н/10 Н/кг = 5 кг
Відповідь: швидкість руху вантажу 0,6 м/с, маса вантажу 5 кг.