Олександр Олесь

Реклама:

8. Пригадайте жанрове визначення романсу. Доведіть, що поезія «Чари ночі» — романс.

Вокальний ліричний твір (здебільшого про кохання) для голосу з інструментальним супроводом найчастіше називають не піснею, а романсом. Слово «романс» має іспанське походження і спочатку означало світську пісню романською, тобто іспанською мовою.

Згодом форма романсу ускладнилася, виникли його різновиди: серенада, елегія, балада тощо. Початок розквіту цього жанру припадає на першу половину XIX ст., коли зацікавлення ліричним мистецтвом було надзвичайно високим.

У чому ж секрет неймовірної популярності романсу? Він, як і пісня, за своєю природою тісно пов'язаний із поезією. Гарні вірші нерідко характеризують як «музикальні», вони наче «просяться», щоб їх поклали на музику. Ви ніколи не почуєте твір цього жанру у виконанні хору, адже в романсі виражені глибоко особисті почуття.

Отже, характерними рисами цього жанру є перевага особистих інтимних мотивів, психологічно-заглиблене, деталізоване відображення почуттів та настроїв, наспівна кантиленна мелодика, інструментальний супровід.

Які з наведених ознак наявні в поезії «Чари ночі»?

1) Рядки цього твору сповнені живими людськими почуттями, емоційною зворушливістю, пісенною мелодійністю. Це вибух емоцій незвичайної сили, що народились у душі ліричного героя полум'ям кохання. Вона сприймається як гімн юності, коханню, як уславлення органічної єдності життя людини і природи.

2) Ця поезія написана у дусі народної пісні і за своєю ритмікою звучать пісенно, навіть, без музики не читається, а наспівується. Але ця пісенна мелодійність поезії досягається творчо: поет не просто переносить у свої вірші засоби народної пісні, він їх змінює, удосконалює, розвиває – зберігаючи краще з народної пісні. Наприклад, перша строфа повторюється в кінці вірша, обрамлюючи його, увиразнюючи смислову багатозначність художнього світу. Її підкреслюють метафори і перехресне римування, що вибудовується з різних частин мови: солов'ї — її; груди — буде, а також чотиристопний ямб з пірихієм, що утворює особливу ритміку.

3) У будові поезії, як і в народній пісні, важливу естетичну функцію відіграє художній паралелізм: зіставлення навколишньої краси, буяння природи і почуттів ліричного героя, його закоханості, щирої віри в добро. Природа ніби спонукає закоханих злитися з нею: «Поглянь, уся земля тремтить / В палких обіймах ночі. /Лист квітці рвійно шелестить, / Траві струмок воркоче». Тільки в єднанні з природою кохані виявляють свою гармонію. духовну багатогранність.

4) Вірш «Чари ночі» поет Олександр Олесь (Кандиба) написав для своєї коханої, а згодом дружини Віри Свадковської. Ці поетичні рядки з’явилися на світ 1904 року в Празі (Чехія). І просто дивно, що відомою піснею стали лише 1960-го року. Поклав їх на ноти композитор Василь Безкоровайний, уродженець Тернополя. Понад 80 композиторів писали музику на слова поета.

1965-го року романс записала на платівку «Мої солоспіви» відома співачка Ганна Шерей. Виконувала її також й співачка з Флориди Ольга Павлова. А тим часом 1967 року в Україні з’явився варіант музики композитора Германа Жуковського, написаного для видатного співака Бориса Гмирі, котрий її не тільки знаменито виконував, але ще й записав на платівку. Відомо, що романс з назвою «Сміються, плачуть солов’ї» виконували й інші українські співаки. У багатьох шанувальників вона асоціюється з голосом Дмитра Гнатюка, в інших — Діани Петриненко, Володимира Турця, Ніни Матвієнко. Усі вони виконують пісню з музикою Г. Жуковського. Тепер єдиною виконавицею пісні з музикою В. Безкоровайного є заслужена артистка України Наталя Безкоровайна.

Саме завдяки глибокій поетичності та мелодійності цей шедевр під рукою композитора Миколи Лисенка став улюбленою піснею українців усього світу.

Отже, за жанровими ознаками поезія «Чари ночі» — романс, що став популярною народною піснею.

Повідомити про помилку
Реклама:
-->